Uzupełnienia protetyczne a implanty

Implanty zębowe w protetyce

implanty w jeden dzieńUtrata zęba, czy to na skutek urazu mechanicznego, czy też złej higieny jamy ustnej – to zawsze nieprzyjemna sytuacja dla pacjenta. Nie dość, że ubytek nie prezentuje się estetycznie, to jeszcze powoduje problemy z przeżuwaniem, a w przyszłości może powodować nawet przemieszczanie się pozostałych zębów.

Rozwiązaniem dla takich pacjentów może okazać protetyka lub implanty – w zależności od tego co wybierzemy i jak duży jest nasz ubytek. W przypadku utraty pojedynczego zęba najlepszym rozwiązaniem jest wszczepienie implantu zębowego. Jeśli ubytki są większe, można zastosować korony lub protezy oparte na implantach. Tak mocowane uzupełnienia protetyczne to nie tylko gwarancja lepszej stabilizacji protezy lub mostu, ale przede wszystkim dużo lepszy komfort przeżuwania i pewność, że nikt nie dostrzeże uzupełnienia.

Licówki porcelanowe i kompozytowe

Poza implantami, koronami, mostami i protezami – jako uzupełnienie braków zębowych mogą również służyć licówki porcelanowe oraz licówki kompozytowe. Pierwsze z nich – licówki porcelanowe, to uzupełnienia ceramiczne, o grubości od 0,5 mm do 0,75 mm. Ich trwałość szacowana jest na kilkanaście lat.

Licówki kompozytowe to z kolei uzupełnienia protetyczne wykonane z kompozytu o wysokiej jakości estetycznej, jednak ich trwałość jest znacznie krótsza niż licówek porcelanowych. Z czasem na licówkach wykonanych z kompozytu mogą pojawiać się również przebarwienia.

Wybór odpowiedniego uzupełnienia protetycznego powinien być uzależniony nie tylko od jego ceny, chociaż zdajemy sobie sprawę, że w wielu przypadkach jest to czynnik decydujący. Warto pamiętać także o komforcie przeżuwania i noszenia takiego uzupełnienia. Zdecydowanie pewniej będziemy się czuli wiedząc, że nasza proteza nie wypadnie podczas śmiania się, a resztki przeżuwanych pokarmów nie dostaną się pod protezę.