Protezy częściowe i całkowite

protetyka sanokProtetyka stomatologiczna zajmuje się zarówno uzupełnianiem braków zębowych, jak i odbudową utraconych zębów. Dzięki wciąż rozwijającej się stomatologii, do wyboru mamy różne rodzaje uzupełnień protetycznych, co pozwala dopasować je nawet do najtrudniejszych przypadków.

Wśród dostępnych uzupełnień protetycznych można znaleźć uzupełnienia stałe oraz ruchome. Pierwsze z nich, jak sama nazwa wskazuje, umieszczane są w jamie ustnej na stałe. Zaliczamy tutaj korony i mosty. Z kolei uzupełnienia ruchome pacjent może samodzielnie wyjmować z ust. Zalicza się tutaj protezy częściowe i całkowite szkieletowe oraz nakładkowe.

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe stosuje się do uzupełnień częściowych braków, których nie można uzupełnić mostami. Podstawowym elementem protezy szkieletowej jest metalowa konstrukcja (trzon), dopasowany do jamy ustnej pacjenta. Dodatkowo, kolejne elementy występujące w protezie szkieletowej to klamry oraz filary – czyli wypustki, których zadaniem jest wspieranie mocowania protezy i lepszy komfort jej użytkowania.

Protezy całkowite

Protezy całkowite stosuje w przypadku całkowitego bezzębia. Mogą różnić się od siebie sposobem wykonania i materiałem, z którego je zrobiono. Niestety, tego rodzaju uzupełnienia protetyczne mogą powodować zaburzenie w odczuwaniu smaku, nie odtwarzają także w 100% naturalnych warunków zgryzowych. Wywierane podczas przeżuwania pokarmów siły są przenoszone na wyrostek zębodołowy i błonę śluzową, która go pokrywa.

Protezy częściowe

Proteza częściowa to kolejne uzupełnienie ruchome, które stosowane jest u pacjentów, u których z różnych przyczyn, nie można wykonać protezy szkieletowej. Wykonywana jest z akrylu, nylonu lub acetalenu. W celu wykonania protezy częściowej potrzebne jest 4 – 5 wizyt u stomatologa, który oceni warunki zgryzowe, pobierze wyciski, dobierz kształt i kolor zębów.